پایا تایر
پایاتایر
سامانه آنلاین فروش لاستیک خودرو

دلایل سایش لاستیک های جلو و عقب خودرو

علت لاستیک سایی جلو و عقب خودرو چیست ؟

در این مقاله سعی داریم صرف نظر از نوع آسیب، علت سایش ناهموار لاستیک را به موقع شناسایی کنیم. رایج ترین عواملی که باعث لاستیک سایی خودرو شده و بر آج یا طناب داخلی خودرو تاثیر می گذارند عبارتند از:

تراز نادرست چرخ های خودرو

این علت شایع ترین علت سایش ناهموار لاستیک جلوی خودرو است. زوایای بیش از حد بزرگ یا کوچک محور یاتاقان ها منجر به سایش یک طرفه می شود. شایعترین علت سایش ناهموار لاستیک های جلو در قسمت خارجی زاویه کمبر اشتباه با انحراف چرخ ها از صفحه عمودی به بیرون و خارج از خودرو است.

دلیل ساییدگی لاستیک های جلو در قسمت داخلی معمولاً تنظیم نادرست زاویه کمبر با انحراف از صفحه عمودی و ورود چرخ های فرمان به زیر خودرو است.

سایش لاستیک

فشار زیاد یا کم لاستیک

یکی از رایج ترین دلایل ساییدگی داخلی آج لاستیک های جلو یا عقب خودرو تورم بیش از حد است. لاستیکی که بیش از حد باد شود به شکل حلقوی در آمده و باعث برآمدگی قسمت مرکزی لاستیک می شود. فشار پایین با سایش جانبی دو طرف تسریع شده مشخص می شود، زیرا قسمت مرکزی به سمت محور چرخش فرو می رود.

رانندگی تهاجمی با ترمز شدید و شتاب

با چنین عملکردی در خودرو ممکن است آسیب موضعی به لاستیک و تغییر شکل رشته های داخل آن ظاهر شود. باد کردن بیش از حد لاستیک ها همراه با رانندگی تهاجمی باعث لاستیک سایی در لاستیک های جلو و عقب در داخل می شود.

پایین بودن کیفیت لاستیک در هنگام خرید

قبل از خرید لاستیک های تابستانی یا زمستانی برای خودروی خود، تحقیق و مطالعه کنید تا متوجه شوید که آیا تولید کننده در ساخت محصولات با تعهد عمل می کند یا خیر و آیا تایر های مورد نظر برای سبک کار ماشین شما مناسب هستند یا خیر.

فراموش نکنید که موارد ذکر شده در این مقاله برای علت لاستیک سایی یک طرفه، لاستیک سایی چرخ عقب پراید، لاستیک سایی چرخ عقب سمند، لاستیک سایی چرخ عقب سانتافه و … صدق نموده و از جمله دلایل اصلی آسیب چرخ های جلو و عقب در تمام خودرو ها می باشند.

نتیجه گیری

لاستیک های خودرو علاوه بر سایش طبیعی اغلب تحت بارهای اضافی قرار می‌گیرند که منجر به سایش سریع تر می شود. در عین حال تقریبا غیر ممکن است که قبل از آنکه لاستیک سایی خودرو به یک حد خاص برسد متوجه تغییرات منفی شوید. بنابراین دانستن و توانایی تشخیص بصری نوع سایش آج لاستیک بسیار مهم است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرکز تماس پایاتایر

۰۲۱-۹۱۳۰۱۷۴۰